Szczyty
Skomentuj

Szczyty w Beskidzie Sądeckim

Najchętniej oraz najczęściej odwiedzanym zakątkiem, jakim może się pochwalić Beskid Sądecki jest jego najwyższy szczyt, zlokalizowany w Paśmie Radziejowej, noszący tę samą nazwę –Radziejowa. Ów szczyt, należący do Korony Gór Polski, ma wysokość 1266metrów nad poziomem morza i znajduje się dokładnie między Wielkim Rogaczem a Złomistym Wierchem, niższym od Radziejowej jedynie o dwa metry. Północny stok Radziejowej tworzy rezerwat przyrody Baniska wraz z jaskinią Bania oraz małe, ale za to urocze oraz owiane tajemnicami jezioro Młaka. Jeśli się dobrze poszuka, można na południowym jej stoku, nieopodal rozwidlenia dróg znaleźć Smocze Gardło – okresowe źródełko. Od 2006 roku znajduje się oddana do użytku turystów drewniana wieża widokowa, uszkodzona cztery lata później prawdopodobnie na skutek uderzenia piorunu. Obecnie roztacza się z niej panoramiczny wid okna wszystkie strony. Można stąd udać się Rogasiowym Szlakiem po dolinie Roztoki Małej. Głównym szlakiem, prowadzącym na Radziejową, jest szlak z Przehyby, Wielkiego Rogacza oraz bezpośrednio z Rytra.

Szczyty Pasma Jaworzyny

Równie malownicze szczyty posiada Beskid Sądecki w swojej drugiej części, zlokalizowanej w części Jaworzyny – Jaworzyna Krynicka, mająca 1114 metrów nad poziomem morza jest w tej części najwyższym punktem. Co ciekawe, sama ta część Beskidów posiada aż osiemdziesiąt osiem różnej wysokości wzgórz do zdobywania i podziwiania. Jaworzyna różni się sporo od swojej siostry zlokalizowanej w Paśmie Radziejowej, gdyż jest silnie zagospodarowana przez takie atrakcje, jak kolej gondolowa, za pomocą której można przedostać się doliny Czarnego Potoku. To także jeden z popularniejszych punktów widokowych. Zimą natomiast jest to stolica zimowego, narciarskiego szaleństwa, ponieważ znajduje się tutaj aż osiem tras narciarskich, obsługiwanych przez wspomnianą kolejkę gondolową, a Taże siedem wyciągów, które składają się w sumie na rekordową liczbę – aż czternastu kilometrów różnorodnych tras zjazdowych, a kolejne trasy są już w niedalekich planach. Na północnym stoku, dokładnie w jego górnej części znajduje się schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej, a także Muzeum Turystyki Górskiej PTTK oraz baza dyżurna GOPR. Na szczycie z kolei znajdziemy maszt Radiowo-Telewizyjny Jaworzyna oraz bufety i restaurację.

Szczyty powyżej kilometra nad poziomem morza

Szczyt w Beskidzie Sądeckim, na który najłatwiej się dostać, dlatego jest jednym z najbardziej polecanych miejsc do uprawiania turystyki również przez mniej zaawansowanych piechurów, a także dostępna na przykład dla rowerzystów czy osób zwózkami, jest Przehyba, której szczyt znajduje się na wysokości 1175 metrów nad poziomem morza. Szczyt znajduje się na zachodzie Pasma Radziejowej. Można się tutaj dostać drogą asfaltową z Gabonia. Dla zainteresowanych – spotykają się tutaj najpopularniejsze szlaki, dzięki którym można dostać się do większych miasteczek, takich jak Piwniczna-Zdrój, Rytro, Krościenko, Szczawnica, Stary Sącz, Jazowska. Wierzchołek jest zagospodarowany przez popularne i chętnie odwiedzane schronisko dla turystów oraz przez nadajnik należący do Ośrodka Nadawczego, wyposażony w stalową wieżę wysokości 87 metrów. O popularności tego miejsca może świadczyć fakt, że przehybskie schronisko jest przygotowane na przyjęcie nawet dziewięćdziesięciu gości. Teren, na którym się znajduje, objęte jest ochroną Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Można tutaj dotrzeć w zasadzie każdym szlakiem, z dowolnego miejsca.

Dlaczego warto wypoczywać na takich wysokościach?

Chodzenie po górach, zwłaszcza udając się na szczyty znajdujące się powyżej kilometra nad poziomem morza, ma wiele korzyści. To, że wzrasta odporność naszego organizmu oraz poprawia się kondycja, to rzecz oczywista, ale to nie wszystko – krew w naszych żyłach zaczyna lepiej krążyć, oddycha nam się znacznie lepiej i mamy wrażenie, jakby nasze płuca były pojemniejsze, a serce lepiej dotlenione. Tutaj również jest znacznie mniejsza ilość alergenów, dlatego alergicy czują się zdecydowanie lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *