Schroniska
Skomentuj

Schroniska w Beskidzie Sądeckim

Jednym z ważniejszych miejsc na każdym większym szlaku jest schronisko, w którym każdy strudzony turysta jest w sranie znaleźć chwilę wytchnienia, szklankę czystej wody czy naturalnego, zsiadłego mleka, strawę oraz miejsce do spania. To również miejsca, które posiadają niesamowity klimat oraz takie, do których najchętniej wracamy, kiedy tylko jest to możliwe. Trzeba jednak rozróżniać miejsca, jakie możemy spotkać w górach, a więc schroniska, bacówki oraz chatki – Beskid Sądecki posiada bowiem różnorodne noclegi. W bacówkach możemy liczyć na kilkadziesiąt miejsc noclegowych na łóżkach, czasem – jeśli gości jest naprawdę dużo – na ziemi czy we wspólnych salach. Schronisko służy bardziej obsłudze ruchu turystycznego, miejsce, w jakim można znaleźć schronienie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, kiedy przychodzi śnieżyca czy ulewa albo burza; możesz coś tutaj zjeść albo przenocować, wypożyczyć niezbędny w górach sprzęt czy zasięgnąć informacji turystycznych. Chatki mają być podobne do schronisk, jednak utrzymane w konwencji środowiska studenckiego.

Jedno z najważniejszych miejsc w Beskidach

Beskid Sądecki posiada bardzo malowniczo położone schroniska, niezwykle chętnie odwiedzane przez turystów. Takim jest na pewno Schronisko na Jaworzynie Krynickiej, a w zasadzie dzisiaj Hotel Górski, znajdujący się na zboczu Jaworzyny, na wysokości dokładnie 1050 metra nad poziomem morza. Znajduje się tutaj najsłynniejsze w Polsce uzdrowisko w Krynicy Zdroju, uważanym za Perłę Wód Polskich. To znakomita baza wypadowa zarówno dla turystów aktywnych latem, jak i zimą, ponieważ prowadzą stąd malownicze szlaki do różnych części Beskidów oraz najpiękniejszych miasteczek tego rejonu oraz rozbudowane trasy do zjazdów narciarskich, a także kolejka gondolowa. Każdy znajdzie więc rozrywkę odpowiednią dla swoich zainteresowań. Jest to też jedno z najwyżej położonych schronisk w tym regionie.

Najlepsza szarlotka pod słońcem

Są w górach takie miejsca, które kochamy, do których chętnie wracamy oraz które są dla nas sentymentalne za każdym razem, kiedy o nich myślimy czy mówimy. Właśnie takim miejscem na mapie Beskidów jest Chatka pod Niemcową, do którego wracamy za każdym razem, kiedy tęsknimy za miejscami pięknymi oraz bliskimi naszemu sercu. Chatka znajduje się na wysokości 963 metrów nad poziomem morza i nie leży w pobliżu Niemcowej, a Złotułki, co może nieco mylić turystów nieznających tych terenów. Kompleks tworzą dwie drewniane i niezwykle urocze chatki kryte jeszcze starą metodą – gontem. Można tutaj w okresie letnim postawić własny namiot i cieszyć się warunkami campingowymi, a także korzystać z tak zwanej „letniej kuchni”, postawionej tutaj już w 2007 roku.

Inny rodzaj schronienia

Beskid Sądecki to również agroturystyka, coraz szerzej rozpowszechniana szczególnie właśnie w takich miejscach, jak górskie krajobrazy, w które doskonale się wkomponowują. Można je dobierać wedle własnych oczekiwań i zgodnie z tym, co chcielibyśmy robić oraz w jakim standardzie spędzać czas. Najpopularniejsze oraz najbardziej komfortowe, ale za to mające najmniej wspólnego z bliskością natury będą te bazy agroturystyczne, które zlokalizowane są w największych miejscowościach, takich jak Krynica Zdrój czy Rytro. Jeśli chcesz mieć pewność, że będziesz znajdować się w maksymalnie bliskim otoczeniu przyrody oraz zwierząt. To szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli chcemy, żeby nasze dzieci miały okazję zapoznania się z nieznanymi i rzadko występującymi gatunkami roślin, ze zwierzętami, aby miały okazję pojeździć na koniach czy zaznać przyjemności przebywania blisko natury. Niektóre z obiektów posiadają w swojej ofercie organizowanie ferii zimowych czy letnich w zgodzie z naturą, przygotowując swoim gościom wszystkie tutejsze atrakcje, jak na przykład ogniska z pieczeniem mięsiwa lub chociaż kiełbasek na patykach, kosztowanie tutejszych wyrobów garmażeryjnych, kuligi, wycieczki konne, jazdę bryczkami, wędrowanie najpiękniejszymi szlakami, czy uczestniczenie w spływach kajakowych czy spływach tratwami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *