Szczyty
Skomentuj

Pasma górskie Beskidu Sądeckiego

Jak już wspominaliśmy wcześniej, Beskid Sądecki jest w naturalny sposób przedzielony na dwie części, gdzie jedna składa się z Pasma Jaworzyny oraz Gór Leluchowskich i jest północno-wschodnią stroną oraz na Pasmo Radziejowej i Góry Lubowelskie, zlokalizowane w ich południowo-zachodniej części. Na środku obu części znajduje się kilka charakterystycznych miejsc, a mianowicie Przełęcz Gromadzka, wcześniej dolina Czercza oraz rzeka Poprad, a także bardzo znany punkt – Eliaszówka. Do umownej granicy między dwiema częściami Beskidów należy zaliczyć również dolina znanego potoku – Wielkiego Lipnika. Chociaż to te same góry, każde pasmo jest nieco odmienne i posiada inne cechy charakterystyczne.

W pasie od Barcic po Tylicz

Właśnie w tym rejonie spotkamy Pasmo Jaworzyny. Jest ono dosyć charakterystyczne przez swoje położenie i wyraźne zaznaczenie granic za sprawą przepływającej Doliny Popradu od strony zachodniej oraz południowo-wschodniej. W skład Pasma Jaworzyny wchodzą niższe niż w drugiej części Beskidu szczyty, takie jak Makowica od strony południowo-wschodniej, przez Zadnie Góry, Jaworzynę Kokuszczańską, Halę Pisaną, Wierch nad Kamieniem, Halę Łabowską, Runek aż po Jaworzynę Krynicką na północnym-zachodzie, będącą jednocześnie najwyższym wzniesieniem tej części Beskidu. Szczyty są przyjemne do spacerowania, ponieważ grań jest raczej równa, a szczyty nie mają zbyt dużych spiętrzeń. Z tej strony jednak trudno o zapierające dech w piersiach widoki, ponieważ zbocza są zwykle bardzo gęsto zalesione. Druga strona jest łaskawsza w widoki, ponieważ jest bezleśna, ale za to raczej strona. Najdłuższym grzbietem w tym wypadku będzie ów biegnący między Runkiem a Pustą Wielką.

Pasmo z najwyższym szczytem

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja drugiej części Beskidu, Pasmo Radziejowej, w której spotkamy najwyższy szczyt – Radziejową, piętrzącą się 1266 metrów nad poziomem morza. Pasmo od zachodu jest ograniczone przez Dunajec, zaś od wschodu znajdziemy Przełęcz Gromadzką. To tutaj znajdziemy najciekawsze szczyty w tych górach i jednocześnie najwyższe, sięgające nawet ponad 1200 metrów. Początków pasma można doszukiwać się w okolicach miejscowości Łąck, słynącego z wyrobu tradycyjnej, góralskiej śliwowicy. Dalej biegnie ono przez Cebulówkę, Koziarz, Jaworzynkę, Dzwonkówkę, a dalej zmienia swoją trasę, kierując się przez Przełęcz Przysłop, Skałkę, Przehybę, Wielką Przehybę, następnie raz jeszcze skręca na południe w kierunku Złomistego Wierchu, Długiej Przełęczy, osiągając swój kulminacyjny punkt na szczycie Radziejowej, skąd dalej biegnie, obniżając się, w stronę Przełęczy Żłobki, Wielkiego Rogacza i w końcu Przełęczy Gromadzkiej, stanowiącej umowną granicę Beskidu Sądeckiego. Jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych tego regionu jest Szczawnica, słynąca z rozbudowanej bazy noclegowej i gastronomicznej, mogąca pochwalić się również z licznymi źródłami mineralnymi.

Grupa Zimnego i Dubnego, czyli Góry Leluchowskie

To niewielkie pasmo górskie wchodzi w skład Beskidu Sądeckiego, związanego z Pasmem Radziejowej. Tutaj najwyższym szczytem jest Kraczownik, mający 936m 933 metry nad poziomem morza. To właśnie tutaj znajduje się najbardziej urokliwy punkt, jakie posiadają Góry Leluchowskie – Barwinek. Jeszcze sto lat temu głównymi mieszkańcami tych terenów byli Łemkowie, którzy podczas Akcji Wisła zostali wysiedleni z tych terenów. Jedynymi śladami ich bytności w tym miejscu są obecnie pozostałości cerkwi oraz przydrożne krzyże. U podnóża tych gór znajdziemy takie miejscowości, jak Tylicz, Muszynka, Powroźnik czy Muszyna, wnętrze zaś pozostaje niezaludnione, porośnięte gęstymi lasami.

Podobnie niewielkim pasmem Beskidów są Góry Lubowelskie, wchodzące w skład części, w której znajdziemy Jaworzynę. Początek znajdziemy w Przełęczy Gromadzkiej, dalej pasmo biegnie przez Eliaszówkę, doliną Popradu, kończąc się w miejscowości uzdrowiskowej Muszyna. Najwyższe szczyty w tym miejscu wynoszą 1023 metry nad poziomem morza i należą do Eliaszówki oraz 894 metry nad poziomem morza, należące do Magury Kurczyńskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *