Ośrodki turystyczne
Skomentuj

Ośrodki turystyczne w Beskidzie Sądeckim

To właśnie do najpopularniejszych miejscowości w tym rejonie dzielnie podróżują tysiące turystów każdego roku, często bez wpędu na porę roku czy warunki atmosferyczne. Każdy z nich ma inny cel, który go tutaj woła, dla jednych są to niesamowite widoki oraz niezapomniane krajobrazy, rozciągające się po horyzont panoramy, górskie, świeże powietrze, jakiego nie znajdziesz w miastach, a także zabytkowe miejsca, budynki, które budzą w nas sentymentalne skojarzenia, a wreszcie – miejsca, które zwyczajnie lubimy odwiedzać, ponieważ pasuje nam ich klimat. Każde z tych najsłynniejszych ośrodków turystycznych ma coś do zaoferowania swoim gościom.

Najlepsze atrakcje w sercu Beskidu Sądeckiego

Jednym ze zdecydowanie najchętniej odwiedzanych miejsc w tym rejonie jest Krynica-Zdrój, słynąca nie tylko z pijalni wód, ale również z wielu innych atrakcji, spośród których ciężko wybrać te najlepsze, każda bowiem ma w sobie coś niezrównanego, coś innego. Tutaj jednak koniecznie powinniśmy dostać się kolejką gondolową na Górę Parkową, skąd nie tylko rozciąga się znakomity widok i można spacerować, ale także w sezonie zimowym można skorzystać – zwłaszcza dzieci – z nauki jazdy na nartach. Krynica-Zdrój to również miejsce zamieszkania znakomitego, aczkolwiek późno docenionego artysty Nikifora. Błękitny domem „Romanówka” został przeznaczony na miejsce, w którym można obejrzeć pamiątki z okresu twórczości artysty, ale także gwasze, rysunki oraz akwarele. Dla lubiących wyzwania atrakcją może być z kolei park linowy.

Zamki i bajkowe okolice

Muszyna słynie przede wszystkim z naprawdę uroczego zamku, a w zasadzie jego ruin, zlokalizowanego dokładnie w paśmie Koziejówki, na wysokości 636 metrów nad poziomem morza. Położenie tego zamku jest szczególne, ponieważ w pobliżu leniwie roztacza swój urok zakole rzeki Poprad, jest tu również rozwidlenie dwóch potoków: Szczawnika i Muszynki. W Muszynie znajdziesz również niepowtarzalny Ogród Sensoryczny, podzielony dla lepszej orientacji na kilka konkretnych stref, takich jak Ogród Zdrowia, Zapachu, Dźwięku, Zapachowo-Dotykowa, Smaku.

Przede wszystkim uzdrowisko

Piwniczna-Zdrój, znajdująca się w zasadzie przy samej granicy, znane jest przede wszystkim jako znakomite uzdrowisko. Już samo miasteczko jest urocze i zachęca do długich spacerów uroczymi uliczkami. Znajdziesz tutaj możliwość odpoczynku, odetchnięcia, skorzystania z oferty licznych uzdrowisk czy z możliwości podjechania do innych, ościennych miejscowości, kiedy na miejscu zabraknie nam lokalnych atrakcji lub gdy wszystkie już zobaczymy.

Ryterskie, zamkowe opowieści

W Rytrze również nie brakuje uroczych miejsc, w których można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki, jednak zdecydowanie najbardziej znanym z nich jest zamek, zlokalizowany na jednym ze wzgórz nad Popradem. Na przestrzeni wieków przyjeżdżał tutaj Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełła czy Kazimierz Wielki, teraz – możesz również ty oraz twoi bliscy. Dla lubiących bliskość natury polecanym miejscem będzie również Gminny Park Ekologiczny, utworzony w 1996 w celu chronienia najbardziej unikatowych okazów fauny i flory. To stąd odchodzi główny szlak na Radziejową.

Z cyklu: miejsca niepospolite

Chyba jednym z najmniej znanych ośrodków turystycznych jest Żegiestów-Zdrój, położony nieco na uboczu od wszystkich wcześniej wymienionych miejscowości i obecnie jest jedną z najcichszych oraz w przeważającej części wyglądający na opuszczony ośrodek uzdrowiskowy. Warto tu jednak przyjechać, szczególnie jesienią, ze względu na niesamowite widoki oraz opuszczone budynki. Tutaj znajdziesz również wkomponowane w przyrodę malownicze kościółki – pod wezwaniem Świętej Kingi czy Świętej Anny i Michała Archanioła. Dla lubiących kontakt z naturą świetna będzie wycieczka Ścieżką Ornitologiczną „Łopata Polska”. Ten szlak będzie szczególnie atrakcyjny dla naszych dzieci, które są ciekawe otaczającego je świata oraz malutkich przyjaciół. Trasa, chociaż krótka, powinna być obowiązkowym punktem każdego turysty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *