Beskid Sądecki
Skomentuj

Gdzie znajduje się Beskid Sądecki i co to za kraina?

O Beskidzie Sądeckim można rozmawiać w zasadzie bez przerwy, godzinami, nie wyczerpując tematu. Zanim jednak zaczniemy poznawać poszczególne zakątki oraz najpiękniejsze miejsca, jakie można znaleźć tym miejscu, należy poznać dokładnie ich historię, a także zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tego magicznego zakątku Polski.

Beskid Sądecki to pasmo górskie położone na południowym krańcu Polski, stanowiące jednocześnie najbardziej wysunięte miejsce Beskidów Zachodnich. Administracyjnie należą one do województwa małopolskiego oraz powiatu nowosądeckiego. Jego najbliższymi sąsiadami są Góry Grybowskie, Beskid Niski, ale także Pogórze Rożnowskie, Gorce, Małe Pieniny czy Beskid Wyspowy. Granice na wschodzie stanowi Przełęcz Tylicka, natomiast zachodnią jest malownicza dolina Dunajca. Głównymi pasmami górskimi są Pasmo Jaworzyny i Pasmo Radziejowej, pomniejsze pasma stanowią Góry Leluchowskie oraz Góry Lubowelskie.

Góry przedzielone na dwie części

Beskid Sądecki w naturalny sposób podzielony jest na dwie części, gdzie w pierwszej z nich, północno-wschodniej znajduje się Pasmo Jaworzyny i Góry Leluchowskie, przedzielone Popradem z południowo-zachodnią częścią, którą stanowi Pasmo Radziejowej oraz Góry Lubowelskie, znajdujące się w zasadzie w całości po stronie naszych południowych sąsiadów. Umowną granicą tych dwóch stron jest dolina Czercza, Przełęcz Gromaczka, ale także roztaczający urocze widoki potok wielki Lipnik. Jak pokazuje mapa – Beskid Sądecki posiada swój najwyższy szczyt w paśmie Radziejowej i jest nim właśnie góra nazwana od całego pasma, a więc Radziejowa. Drugie z pasm posiada nieco niższe szczyty, z których najwyższym jest Jaworzyna Krynicka oraz Wielka Bukowa.

Najpiękniejsze zakątki

Sądecczyzna z pewnością jest w stanie cię zaskoczyć, jeśli tylko dasz jej na to szansę. To przede wszystkim pomniki przyrody oraz zakamarki, które pomagają docenić piękno przyrody. Znajdziesz tutaj zjawiska, jakie są rzadkością nie tylko w samej Polsce, ale również na świecie. Jeśli lubisz poznawać miejsca niesamowite, odwiedź na przykład mofety w Tyliczu czy mofetę zlokalizowaną nad Złockim Potokiem. Naturalne gejzery sprawią, że znajdziesz się nagle w zupełnie innym miejscu oraz innej, alternatywnej rzeczywistości.

Nie musisz jednak wybierać ciekawostek przyrodniczych, możesz odwiedzić pełne legend miejsce – Czarną Młakę, znajdujący się na pograniczu Muszyny oraz Powroźnka pomnik przyrody. Ten magiczny staw posiada zaledwie trzy dziesiąte hektara wielkości, krążą jednak o nim legendy mówiące o tym, że w jej okolicach mieszkańcy wiele razy zwykli ginąć bez słuchu. Do stawu o wodzie w kolorze czerni miały w niewiadomy sposób – magiczny czy niemal czarci, wpadać nie tylko ludzie, ale nawet całe zaprzęgi. Las w tym miejscu ma swój niepowtarzalny klimat przez zwiększoną wilgotność powietrza – masz wrażenie, że znajdujesz się w bardzo ponurym oraz groźnym obszarze.

Najpopularniejsze miejsca

Wiele z miasteczek oraz miejscowości Beskidów Sądeckich jest wszystkim dobrze znana chociażby ze słyszenia. Teraz czas jeszcze na odwiedziny w tych najbardziej malowniczych i najciekawszych dla turystów pod każdym względem miejscowości. Jednym z takich miasteczek jest Krynica Zdrój – Beskid Sądecki nie ma chyba słynniejszego uzdrowiska, niż właśnie to. Miasteczko położone u podnóża Jaworzyny sprawia, że miejsce dla siebie znajdą tutaj miłośnicy leczniczych oraz źródlanych wód, ale także amatorzy białego szaleństwa na zawsze doskonale przygotowanych do sezonu zimowego stokach. Najpopularniejszym miejscem Krynicy jest Góra Parkowa, na którą można dostać się w nieco niecodzienny sposób, za pomocą kolejki gondolowej. Na górze czeka na turystów restauracyjka, ale także szkoła nauki jazdy na nartach i specjalna górka, na której nie tylko maluchy uwielbiają zjeżdżać na sankach, a jeszcze częściej – na byle czym.

Beskid Sądecki to miejsce, które posada w sobie moc oraz doskonałą energię, sprawia, że świat wydaje się nam piękniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *