Beskid Sądecki
Skomentuj

Beskid Sądecki – Jakie atrakcje czekają na Ciebie?

Jeśli lubisz zwiedzanie ciekawych miejsc, zachwycanie się malowniczymi krajobrazami rozciągającymi się wprost ze szczytów gór oraz lubisz poznawać ciekawe historie i zachwycać się lokalnymi podaniami oraz legendami – Beskid Sądecki posiada atrakcje specjalnie dla ciebie. To miejsce, w którym znajdziesz wiele ciekawych obiektów architektonicznych, pochodzących nierzadko z czasów, kiedy poruszano się jedynie końmi oraz na oklep, a mieszkało się w zamkach i prowadziło wyprawy na wrogi tereny, broniąc jednocześnie dostępu do swojej wioski.

Zamki, jakich w Polsce niewiele

Sądecczyzna może poszczycić się posiadaniem kilku naprawdę ciekawych pod względem zarówno historycznym, jak i architektonicznym oraz kulturowym zamków. Jeden z nich posiada na swoim terenie Rytro – atrakcje, jakie zapewnia zamek, są jednak uniwersalne. Już sama wspinaczka na wzgórze, na którym znajduje się zamek, dla niektórych jest nie lada wyzwaniem. Warto jednak dostać zadyszki, jeśli u celu ma na nas czekać solidny zamek z wapienia, wybudowany z pewnością przed rokiem 1312, częściowo odrestaurowany przed kilkoma laty. Zamek przyciąga każdego roku masę turystów, ale wciąż również niezmordowanych poszukiwaczy skarbów, którzy wierzą, że w podziemiach zamku został ukryty i pozostawiany tam dla nowego właściciela skarb. Dotąd jednak skarb nie został przez nikogo odnaleziony, być może dlatego, że strzeże go tajemniczy „pies w postaci koguta”. Inną wersję legendy możemy znać z „Rogasia z Doliny Roztoki” pióra Marii Kownackiej, gdzie możemy przeczytać, że zamczysko strzeżone jest przez zjawę, błąkająca się po murach oraz okolicy. Inna, nieco przerażająca historia mówi o nieszczęsnym górniku, który podczas wydobywania materiału na budowę zamku wpadło kamieniołomu, jednak jego ciała nigdy nieodnaleziono mimo akcji poszukiwawczych. Podchodząc do niego nawet teraz można od czasu do czasu usłyszeć jęki.

Dworskie przygody

Miłośnicy bardziej dworskich czy pałacowych atrakcji w Beskidzie Sądeckim również znajdą coś dla siebie, ponieważ zabytkowych budynków zdecydowanie nie brakuje w tej okolicy. Jeden z okazalszych znajduje się w Nawojowej i pochodzi z przełomu wieków: XVI oraz XVII. Powstał z inicjatywy właściciela – Piotra Nawojowskiego, który jednak już podczas budowy kilka razy się zmieniał .Ostatecznie jego panem stał się hrabia Franciszek Stadnicki, dzisiaj mieści się w nim siedziba Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Agencji Restrukturyzacji o Modernizacji Rolnictwa. Najciekawszy jest jednak sam architektoniczny aspekt tego miejsca, wykonanego w głównej mierze w stylu neogotyckim, bardzo popularnym w tamtych wiekach. Część starsza, podchodząca jeszcze z czasów samego Piotra Nawojowskiego, wykonana jest jeszcze w stylu późnego renesansu. Aż do dzisiaj miejsce to służyło kolejnym właścicielom do różnych celów, każdy z nich również pozostawił w budynku część siebie, najczęściej – w postaci kolejnych mniejszych lub większych detali architektonicznych.

Atrakcje dla miłośników przyrody

Beskidy to nie tylko atrakcje architektoniczne oraz przeznaczone dla amatorów zwiedzania zabytkowych pałacyków. To także kraina pełna pomników przyrody oraz uroczych miejsc, jakich nie znajdziesz w żadnym innym zakątku kraju. Jedną z największych niespodzianek, jakie można sobie samemu sprawić przyjeżdżając tutaj, jest spływ Doliną Popradu – ponad dziesięciokilometrowa trasa przebiegająca między Piwniczną-Zdrój a Rytrem. Sama wycieczka jest uzależniona od poziomu wody, jednak jeśli nic nie staje na przeszkodzie – na przykład warunki pogodowe – trwa ona około dwóch godzin i prowadzona jest przez zawodowych flisaków. O ile same spływy Popradem nie mają zbyt długiej tradycji, ponieważ można z nich korzystać od około dziesięciu lat, to same tradycje flisackie są bardzo stare i chociażby ze względu na ten fakt godne polecenia oraz osobistego poznania. Wcześniej rzeka służyła jako środek transportu dla drewnianych bali, spławianych z sądeckich lasów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *